Táto teriérka bola skutočná vojnová hrdinka a tiež prvý terapeutický pes!

Sučka yorkshirského teriéra Smokey sa narodila niekedy v roku 1943. Bol to malý tvor meraci na dĺžku len 18 cm a vážiaci necelé dve kilá.

Napriek tomu sa Smokey stala vojnovou hrdinkou.

V roku 1944 ju našiel v jame americký vojak na Novej Guinei. Vojak si najprv myslel, že patrila niektorému z Japoncov, ktorého práve vyhnali z oblasti, ale sučka nereagovala na japonské ani anglické povely, a tak ju vzal do tábora.

Tam ju prehral v kartách s poručíkom Willamete Wynn z Clevelandu, ktorý sa stal jej novým majiteľom.

Po ďalšie dva roky Smokey sprevádzala Wynna na mnohých bojiskách v Pacifiku.

Drsné bojové podmienky, nedostatok potravy, vysoké teploty ani vlhkosť jej, zdalo sa, nijako nevadili. Bola veľmi odolná a optimistická. Spala v stane na kuse kartónu a živila sa tým, čo mal jej pán, teda väčšinou vojenskými prídelmi a konzervami. Cez všetky nebezpečenstvá nebola ani raz chorá.

Smokey bola súčasťou 5. Leteckej armády a zúčastnila sa 12 bojových misií. Prežila desiatky japonských náletov aj divoký tajfún na Okinawe. Dokonca skočila z deviatich metrov padákom, ktorý bol vyrobený špeciálne pre ňu.

Podieľala sa na oprave pretrhnutých káblov na Filipínach, čo ale znamenalo, že iba sprevádzala svojho pána.

Aj tak sa jej aj táto bojová misia zaznamenala v životopise.

Po vojne sa jej fotka objavila v Clevelandských novinách spoločne s jej výnimočným príbehom. Netrvalo dlho a Smokey sa stala národnou senzáciou. Wynne a Smokey putovali do Hollywoodu a následne na tour po celých Spojených štátoch, kde Smokey bavila obecenstvo svojimi kúskami a schopnosťami. Okrem iného vedela chodiť po povraze so zaviazanými očami. Smokey zomrela náhle 21. februára roku 1957 vo veku 14 rokov. Wynne ju pochoval v krabici od nábojov v rezervácii Rocky River v Clevelande.

Smokey bola statočná, svojou prítomnosťou povzbudzovala morálku ostatných a navštevovala tiež zranených, čím plnila úlohu terapeutického psa.
Vďaka jej príbehu sa tiež rapídne zvýšil záujem o plemeno yorkshirských teriérov, ktorí sú obľúbení aj dnes.

Zdroj: allthatisinteresting.com

Ak sa Vám článok páčil alebo ste sa dozvedeli niečo nové – zdieľajte ho, alebo podporte Like-om.

Čím viac zdieľaní, tým väčšia motivácia pre nás, písať dobré správy každý deň.