Korytnačka, ktorá prišla o pancier, získala nový, vďaka 3D technológií ako prvá na svete!

Jedinečný príbeh jednej korytnačky zranenej ohňom v lesnom požiari inšpiruje nové spôsoby starostlivosti o zranené a rehabilitujúce zvieratá.

Všetky korytnačky zdieľajú jedinečný anatomický rys škrupiny. Škrupina má dve časti, pancier a plastrón, a je založená na ochrane pred dravcami, poľovníkmi a prostredím.

Túto korytnačku našiel veterinárny lekár Dr. Rodrigo Rabello na pokraji smrti.

Prežila hrozný oheň,  trpela zápalom pľúc, hladom po dobu 45 dní a stratila 85% svojho ochranného obalu. Korytnačka bola preto pomenovaná Freddy, po požiarom poškodenej postavy Freddym Kruegerom, z nočnej mory na Elm Street.

Keďže poškodenú škrupinu nie je možné nechať znovu zarásť, Fred čelil životu s dlhodobým postihnutím bez tvrdej vonkajšej škrupiny. Napriek tomu „Zvieratá zvierat“, skupina s názvom Dobrovoľníci a odborníci z Brazílie, ktorú tvoria Dr. Rabello a ďalší traja veterinári, zubný chirurg a 3D návrhár, boli rozhodnutí to zmeniť.

Tím si vytvoril meno pre pomoc iným zvieratám pri opätovnom fungovaní prostredníctvom 3D tlače. Najdôležitejšie je, že navrhli a vytlačili sériu zobákových protetík pre tukany, papagájov a husy.

Jeden z veterinárov, Dr. Roberto Fecchio, vysvetlil, že sa stretli ako priatelia kvôli ich spoločnej láske k zvieratám a vede.

Čoskoro si uvedomili, že „môžu urobiť nejakú mimoriadnu prácu pomocou najmodernejšej technológie, aby posunuli hranice život zachraňujúcej starostlivosti o zmrzačené zvieratá tým, že im poskytnú prispôsobené protézy“.

Tím spočiatku študoval a meral iné korytnačky. Nakoniec sa rozhodli pre 3D tlač nového obalu pre Freddyho pomocou plastu odvodeného z kukurice a tlačenia obalu do niekoľkých kusov.

Dizajnér Cicero Moraes, prezývaný „Hulk“,  použil fotografie iných korytnačiek a navrhol prakticky „rozbitý“ 3D tlačený obal v štyroch samostatných dieloch.

Povedal:Na navrhnutie trupu som urobil sériu obrázkov zo všetkých uhlov Freddyho, ako aj fotografie zdravej korytnačky na porovnanie.“ Potom som rekonštruoval 3D počítačový model úplného obalu pomocou presných meraní korytnačky. “

Ďalej zubný lekár Dr. Paulo Miamoto, prezývaný „Vision“, použil stolnú 3D tlačiareň a škrupinu vytlačil v štyroch častiach, ktoré boli navrhnuté tak, aby sa zachytili dokopy okolo Freddyho. Proces tlače bol dlhý, tlač jedného kusu trvala 50 hodín a neskôr sa zostavil ako skladačka.

Chirurg „Iron Man“ Roberto Fecchio integroval protetiku do Freddyho prežívajúceho obalu.

Po vytvorení nového obalu požiadali brazílskeho umelca Yuri Calderu, aby pre realistickejší efekt namaľoval biely, obyčajný 3D tlačený obal. Skupina však najprv vykonala výskum, aby našla náter, ktorý by nepoškodil Fredovi zdravie.

Umelec Caldera nakoniec pridal povrchovú úpravu pomocou prírodných farieb a vzorov špecifických pre korytnačky.

Aj keď  sa vyžadovala krátka operáciu, aby pripevnila Freddymu ulitu, dnes si pod novým trupom získala plnú mobilitu. Vyzerá ako akákoľvek iná korytnačka a vedie šťastný život vo svojom dome s jedným z veterinárov , veterinárom Dr. Rodrigom Rabellom.

Video z YouTube odhaľuje montáž škrupiny, ktorá je vôbec prvým protetickým korytnačím pancierom, napriek tomu, že ide o lacné riešenie na zlepšenie funkcie zvierat, ktoré má materiálne náklady 136 dolárov.

Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku! 🙂

 

Zdroj:
www.goodnewsnetwork.org
www.huffpost.com
www.mirror.co.uk

One Comment on “Korytnačka, ktorá prišla o pancier, získala nový, vďaka 3D technológií ako prvá na svete!”

  1. Len ci jej to este vobec prinesie plnohodnotný zivot. Korytnacky su neme, a nepovedia nam ci ich nieco boli alebo nie, noekedy je to len zbytočne trapenie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *