Takto vyzerá tá najdrahšia ovca sveta: Predali ju za pol milióna dolárov!

Že sa predávajú za obrovské peniaze potrebné pretekárske kone, na tom nie je až tak nič zvláštne. Ale predať za pol milióna ovcu?

Ak je to geneticky unikátny príslušník plemena Texel a navyše sa volá Double Diamond, tak prečo nie.

Plemeno Texel nie je nijako zvláštne, chová sa aj u nás a patrí k celosvetovo najrozšírenejším plemenám oviec chovaných na mäso.  V našej krajine sa chová 40 rôznych genetických línií.

Práve genetika je dôvodom, prečo je niektorá ovcá drahšie ako iná.

Double Diamond je jednou z línií, ktorá sa chová v Škótsku, a je to pravý národný poklad. Z genetického hľadiska dokonalá ovca, preto miestni chovatelia s nevôľou nesú, keď sa niekto snaží tieto ovce kupovať do zahraničia. A presne to sa stalo na slávnom trhu špecializovanom na plemeno Texel. Ten sa koná každoročne v Lanark, a keď sa rozkríklo, že na predaj bude jedna z týchto unikátnych oviec, presnejšie baran, mnoho chovateľov si naň brúsilo zuby.

Dokonca sa zakladali malé spolky, ktoré chceli bojovať v aukcii spoločne a na peniaze sa skladali. Bol to práve jeden z týchto spolkov, ktorý mal dohromady troch chovateľov a tí nakoniec získali barana za 490 000 dolárov. Predchádzajúci rekord na tejto aukcii bol 307 000 dolárov, takže veľké sumy tu bežne padajú, ale táto je naozaj mimoriadne vysoká.

Baran teraz bude postupne na troch farmách majiteľov obšťastňovať ovce, aby bol založený ďalší chov…

Tiež mu budú odobraté spermie pre umelé oplodnenie v budúcnosti.

Zdroj: cnn.com, Catherine MacGregor/foto

Nezabudnite dať LIKE na našu Facebook stránku, ak chcete vidieť nové články každý deň.