Muž sa len bezmocne prizeral, ako k jeho psíkovi beží vlk: Neuveríte, ako to všetko dopadlo…

Nick Jans je fotožurnalista aljašskej prírody a vlkov pozná veľmi dobre. Počas dvadsiatich rokov, ktoré strávil v odľahlých dedinách, ich často lovil a zabíjal.

To sa ale jedného dňa zmenilo.

Dnes tieto šelmy obhajuje.

Obrat nastal v roku 2003, kedy sa Jans zdržiaval so svojím labradorom na zadnej verande svojho domu v Juneau na Aljaške. Z čista-jasna sa objavil vlk a zvedavý, hravý pes mu bežal v ústrety.

Jans len bezmocne prizeral, obávajúc sa toho najhoršieho, avšak k jeho prekvapeniu sa stalo niečo neuveriteľné – vlk a pes si začali spolu hrať.

Akonáhle muž prekonal počiatočný šok, schmatol fotoaparát a vyfotil ich.

Vlk sa potom zdržiaval v blízkosti ich domu a Jans venoval veľa svojho času, aby túto neobvyklú skúsenosť zdokumentoval. Vlkovi dal dokonca meno – Romeo.

Romeo sa stal stálym návštevníkom ich mestečka a s miestnymi psami vyvádzal v susednom parku. Aj keď obyvatelia to spočiatku pozorovali s nedôverou, čoskoro zistili, že sa nie je čoho báť. Vlk sa chcel len so psami hrať.

„Nie že by sme nemali vlky v okolí Juneau. To viete, že máme. Ale tí prichádzajú a odchádzajú. Tento vlk ale pobehoval okolo vás ako pes. Viete, mám dvadsaťročné skúsenosti s divokými vlkmi. Len tak sa s nimi nestretnete.

Ale tento chlapík nemal z ľudí strach. A nebol chorý, ani to nebol blázon. Zjavne prišiel z nejakého dôvodu. A tým dôvodom boli naši psi. Chcel s nimi byť v kontakte, „vysvetľoval fotograf.
Pochopil to nielen on a iní ľudia, ale aj psy a bol si toho vedomý aj sám Romeo. Tí všetci sa snažili spolu harmonicky vychádzať. A skutočne sa im to podarilo.

„Vlk prinášal hračky, ktoré schoval,“ líčil Jans. „Raz to bol polystyrénový plavák. Romeo ho zdvihol a priniesol môjmu priateľovi Harrymu, aby to hodil. Jasne porozumel určitému druhu správania, ktoré videl u psov. „

Romeo sa zdržiaval na okraji mestečka celých šesť rokov.

Po celý ten čas žil v mieri ako s ľuďmi, tak aj so svojimi psími kamošmi, než ho jedného dňa zastrelili cudzí pytliaci.
Miestni obyvatelia potom vlkovi vzdali hold a na jeho počesť mu udelili zvláštnu medailu.

Nick Jans celý príbeh tohto nezvyčajného priateľstva zdokumentoval v knihe nazvanej Vlk menom Romeo.

Ak ste našli v tomto článku niečo hodnotné pre vás alebo vás v niečom inšpiroval, podporte nás zdieľaním.

Je to najlepší spôsob, ako podporiť kvalitný obsah.

Vy rozhodujete o tom, čo letí, ďakujeme.