Leto bez kliešťov: Odborníci radia, ako ochrániť svojho domáceho miláčika

Kedy inokedy tráviť veľa času so psom vonku, keď nie v lete! Touto dobou sú parky, námestia i pláže preplnené ľuďmi a ich miláčikmi. Keď sa do prírody vydáte, nezabudnite na ochranu svojho maznáčika.

Psovi slnečné okuliare nepomôžu, jeho nepriateľ sa skrýva v tráve a saje krv. Iste už viete, že reč je o kliešťoch.

Niektorí si myslia, že kliešte žijú na stromoch a skáču na zvieratá z kríkov, čo ale nie je pravda. Ich miestom pobytu je tráva. Napádajú nás najmä samičky, pretože krv potrebujú pre vývoj, oplodnenie a kladenie vajíčok.

Samička sa môže vďaka nasávaniu krvi zväčšiť 80-120krát. Sezóna týchto parazitov v miernom pásme začína v marci až polovici júla a končí v septembri. Kliešte potrebujú teplotu minimálne +9 stupňov Celzia.

Nezabúdajte ani na larvy, ktoré parazitujú na drobných cicavcoch prevažne od júna do augusta,  počas tejto doby vyrastú 10-20 krát.

Malé a takmer nepozorovateľné kliešte sa zdajú byť neškodné, avšak nie je to pravda. Sú prenášači krvných ochorení u psov ako je babezióza (piroplasmóza je pre psov smrteľne nebezpečné ochorenie!), Ehrlichióza, anaplazmóza alebo borelióza. Najhoršie sú kliešte rodu Rhipicephalus, Dermacentor, Haemaphysalis, Ixodes.

Aby sme psa pred týmto nebezpečenstvom ochránili, je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel. Po prvé dnes sú dostupné mnohé preparáty proti kliešťom ako napríklad tabletky, kvapky na zátylok, obojky alebo spreje.

Dajú sa použiť zvlášť alebo kombinovane. Nezabúdajte, že kúpanie znižuje účinnosť týchto prípravkov.

Po druhé pri výbere miesta na prechádzku, uprednostnite otvorený priestor a vyhnite sa vysokej tráve alebo lesnému porastu.

Po tretie po návrate domov pozorne svojho maznáčika prezrite. Osobitnú pozornosť venujte záhybom na koži, oblasti medzi prstami a bruškami prstov či slabín.

Kliešte si pri prisaní vyberajú oblasti s najtenšou kožou. Výnimkou nie sú ani uši, viečka alebo pery.  Vo zverimexe sa dajú kúpiť špeciálne kliešte na kliešte. S ich pomocou maznáčika ľahko a bezpečne oslobodíte od týchto nebezpečných parazitov.

Kliešťa potom môžete dať do laboratória na analýzu, kvôli včasnej diagnóze ochorenia. Negatívny výsledok bohužiaľ nezaručuje, že pes bude zdravý. Preto je nutné počas nasledujúcich dvoch týždňov sledovať zdravotný stav maznáčika. Ide totiž o takzvanú inkubačnú dobu – dobu, kedy sa choroba zatiaľ neprejavuje.

Ak spozorujete u maznáčika malátnosť, nechutenstvo, sfarbenie moču do červena, bledú sliznicu, zvýšenú teplotu, bezodkladne informujte veterinára, aby sa okamžite začalo s liečbou.

Nezabúdajte, že neliečená babezióza spôsobuje smrť zvierat.

Zdroj: bb.lv

Ak sa Vám náš článok páčil a vyčaroval Vám úsmev na tvári, zdieľajte ho a potešte aj Vašich priateľov! Vďaka Vaším zdieľaniam máme chuť a energiu prinášať Vám nové DOBRÉ SPRÁVY každý deň.