Kôň mal zadné nohy zviazané pevnou reťazou: Našťastie si ho však všimol muž, ktorý mu okamžite pomohol!

Na svete už nie je veľa miest, kde by ste stretli stáda divokých koní – a v Európe už vôbec nie. Napriek tomu v Rumunsku, v delte Dunaja, prežíva posledná populácia koní, ktorým nevládne človek.

Nie sú tu však celkom vítaní a niektorí ľudia koňom reťaze zväzujú nohy, aby im znemožnili pohyb. Zvieratá sú tak odsúdené ku krutej smrti, pokiaľ ich niekto neoslobodí.

Rumunsko je jednou z mála krajín v Európe, ktorá sa môže pochváliť veľkou populáciou divokých koní. Vyskytujú sa hlavne v podhorí na severe krajiny a na východe v prírodnej rezervácii v delte Dunaja. Divoké kone potrebujú obrovský priestor, a preto je v husto osídlenej Európe len málo miest, kde by mohli žiť pokojne.

Kone sa zhromažďujú v pomerne veľkých stádach, neboja sa ľudí, pokiaľ nie sú vyrušovaní. Pokiaľ budete mať šťastie, môžete ich stretnúť na pastvinách na lúkach alebo odpočívať v tieni stromov.

Vo videu sa môžete pozrieť na jeden z prípadov, keď sa jeden divoký kôň stal obeťou človeka, ktorý nemal dobré úmysly.

Zviazal mu reťazou zadné nohy a nechal ho napospas osudu. Pár ostatných koní postával blízko chyteného priateľa, ale nemali mu ako pomôcť. Našťastie bol blízko záchranár a zároveň veterinár Ovidiu Rosu z organizácie Four Paws a vedel, že musí okamžite zasiahnuť.

Ovidiu sa priblíži k ostatným koňom, ktorí scénu z diaľky pozorujú. Jeden z nich k nemu príde a pritisne svoj ňufák na jeho nos. Nádherné gesto, ktorým mu ďakuje za záchranu svojho priateľa. Oslobodený kôň sa však stále nemá na to, aby vstal zo zeme. A tak mu spoločne s priateľkou pomôžu na nohy. Je viditeľne zoslabnutý, ale zdá sa, že sa čoskoro spamätá.

Organizácia Four Paws sa zaoberá ochranou divokých zvierat, a tak chceli tomuto konečnému riešeniu zabrániť.

Navrhli teda úradom, že populáciu koní budú kontrolovať. Pomocou antikoncepcie by mohli znížiť ich počet na únosnú hranicu. Úrady s týmto návrhom súhlasili.

Riadená kontrola populácie stále pokračuje, napriek tomu sa záchranári musia často vysporiadať s prípadmi zviazaných koní.

Ak sa Vám článok páčil alebo ste sa dozvedeli niečo nové zdieľajte ho, alebo podporte Like-om. Čím viac zdieľaní, tým väčšia motivácia pre nás, písať dobré správy každý deň.

Napíšte nám komentár!

Vaše názory sú vítane!