Čo majú tieto zvieratká spoločné? To, že v prírode ich už nikdy nestretneme – Za všetko toto môžu ľudia

Vakovlk Tasmánsky, byvol severoafrický alebo tiger kaspický – to všetko sú zvieratá, ktoré v dnešnej divokej prírode už nenájdete.

A dôvod nemusíte ani nijako zložito hľadať.

Vo väčšine prípadov za to môže predovšetkým človek a jeho nenásytnosť po koristi. Na niektoré z vyhynutých zvierat sa pozrite v našej galérii.

Zebra kvaga. Od klasických zebier sa odlišovala bielymi nohami a hnedou srsťou, pruhy mala len na krku a hlave. Ako obľúbená korisť lovcov postupne mizla, až jej posledný videný zástupca bol v sedemdesiatych rokoch zastrelený.

Posledná kvaga v zoologickej záhrade potom zomrela v roku 1983. Vďaka kompletnej analýze DNA sa ju vedci už niekoľko rokov snažia vyšľachtiť.

Vakovlk Tasmánsky. Nájsť ste ho mohli v Austrálii alebo Tasmánii. Potom ale opäť nastúpili na scénu ľudia, ktorí posledného z nich zastrelili v roku 1930.
Stále sa ale objavujú hlásenia o jeho spozorovaní. Do dnešného dňa bolo podané už vyše štyri tisícky nepotvrdených správ. Je teda možné, že vakovlci stále niekde prebývajú.

Byvol severoafrický. Vyhynutý od roku 1923.




Kým ho lovci úplne nevyhubili, pohyboval sa na území severnej Afriky.

Tiger kaspický. Posledné správy o ňom pochádzajú zo začiatku 20. storočia. Aj on doplatil na nadmerné lovenie.

Ropucha zlatá. V hojnom počte predtým obývala les nad mestom Monteverde v Kostarike. 15. mája 1989 je však dňom, keď celý ich druh z neznámych dôvodov zmizol.
Na vine je buď strata ich prirodzeného prostredia alebo rozmnoženie húb chytridiomycetov, ktoré sú známe aj tým, že napádajú žaby.

Korytnačka slonia pintská. Jej posledný zástupca George zomrel 24. júna 2012. Druh bol v minulosti však už raz mylne označený za vyhynutý, konkrétne v polovici 20. storočia. Potom bol v roku 1971 objavený práve George.

Tuleň karibský. Naposledy bol videný v roku 1952, až o 56 rokov neskôr bol vyhlásený za vyhynutého.

O jeho zabíjaní písal už Krištof Kolumbus. Vyhľadávaný bol vďaka svojmu oleju a koži.

Zdroj: earthables.com

Ak ste našli v tomto článku niečo hodnotné pre vás alebo vás v niečom inšpiroval, podporte nás zdieľaním.

Je to najlepší spôsob, ako podporiť kvalitný obsah. Vy rozhodujete o tom, čo letí, ďakujeme.